niedziela, 27 lutego 2011

Mewy...

Znamy je chyba wszyscy. Najłatwiej można przyjrzeć się mewom w zimie. Przetrwanie zimy u nas ułatwia im względnie łagodny klimat i obfitość pokarmu "oferowana" przez porty rybackie, kolektory ściekowe*, wysypiska śmieci oraz dokarmiających ludzi. Ptaki te są zazwyczaj niezbyt płochliwe, co dodatkowo sprzyja obserwacjom. Poprawne rozpoznanie gatunku utrudnia (nawet ornitologom) mnogość odmian upierzenia zależnych od wieku danego osobnika oraz od pory roku. Ta sama mewa inaczej wyglądać będzie po wyjściu z gniazda, inaczej w wieku dwóch lat, a jeszcze inaczej jako dorosły - czteroletni ptak. Po osiągnięciu dojrzałości jej upierzenie inne będzie latem, a inne zimą.








więcej o mewach pod adresem: http://terakowski.republika.pl/mewy.htm

Dokamiajmy ptaki zimą... ale z głową !

Dokarmianie łabędzi można prowadzić jedynie w okresie silnych mrozów, jeśli ptaki nie odleciały z danego miejsca. Powinno to być wtedy dokonywane we właściwy sposób i odpowiednią karmą.
Ponieważ łabędź jest roślinożercą, można mu podawać wyłącznie pokarm roślinny. Najlepsze są ziarna zbóż i surowe lub gotowane bez soli, drobno pokrojone warzywa. Chleb - koniecznie świeży i drobno pokrojony - może stanowić tylko pokarm uzupełniający. Podawane porcje muszą być na bieżąco zjadane. Nie mogą leżeć, zamarzać czy pleśnieć.

Gdy zbiornik wodny zamarza Łabędzie siedzą na lodzie. Nie ruszają się wtedy i oszczędzają potrzebną im energię (zgromadzoną na zimę w postaci grubej warstwy tłuszczu). Niepotrzebnie je płosząc jedynie się im szkodzi. Łabędź potrafi przesiedzieć w ten sposób wiele dni bez uszczerbku na zdrowiu.










 

Ratownicy alarmują: Nie wchodzić na zamarzniętą Zatokę Gdańską

Od kilku dni mieszkańcy Trójmiasta mają nową rozrywkę: spacery po zamarzniętej Zatoce Gdańskiej. Rekordziści wchodzą ponad pół kilometra w głąb Bałtyku.
Większość nie zdaje sobie sprawy z tego, że lód na zatoce jest w niektórych miejscach bardzo kruchy. Pojawiły się ostrzegawcze komunikaty. Obecnie woda w Zatoce Gdańskiej ma 2 stopnie Celsjusza.
Osoba, pod którą załamie się lód, jest w stanie wytrzymać w wodzie od 3 do 5 minut.